Centrul Cultural Pitesti
Centrul Cultural Pitesti

Articol

PROGRAMUL DE ACTIVITATI AL CENTRULUI CULTURAL PITESTI – OCTOMBRIE 2018

CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI PITEŞTI
CENTRUL CULTURAL PITEŞTI
Str. Craiovei Nr. 2, Casa Cărții
Tel/fax: 0248. 219976 

 

PROGRAMUL DE ACTIVITĂŢI AL

CENTRULUI CULTURAL PITEŞTI

OCTOMBRIE 2018

 

ACTIVITĂŢI CULTURALE PERMANENTE

 

Luni, 1, 8, 15, 22, 29 octombrie 2018

 

Curs de chitară, orele 09.00-16.00. Coordonator: cantautorul Tiberiu Hărăguș, coordonatorul Grupului Folk „P620” (Sala Folk);

Curs de canto popular. Coordonator: prof. de canto popular Valentin Grigorescu, orele 10.00-13.00 (Sala Simpozion II/ Mezanin II);

Curs de dans sportiv și de societate, orele 17.00-20.00. Coordonator: coregraf Alfred Schieb (Sala Coregrafie I);

Curs de inițiere în pictură, orele: 17.00-19.00. Coordonator: prof. Elena Zavulovici (Sala Multifuncțională);

Cursul ”Mintea și potențialul său prin învățăturile lui Buddha Shakiamuni”, orele: 18.00-20.00. Coordonator: Alexandra Grigorescu, reprezentant al Grupului de Studiu Budist ”Tara Albă” al Fundației pentru Păstrarea Tradiției Mahayana (Sala Ars Nova)

Atelier de creație pentru copii, orele 17.00-19.00. Coordonator: Emilia Matei (Sala Simpozion).

 

    Marți, 2, 9, 16, 23, 30 octombrie 2018

 

Curs de chitară, orele 09.00-16.00. Coordonator: cantautorul Tiberiu Hărăguș, coordonatorul Grupului Folk „P620”(Sala Folk);

Curs de balet și gimnastică, orele 16.00-18.00.  Instructor: Nicoleta Andrei (Sala Coregrafie II);

Clubul Pensionarilor, orele 10.00-12.00. Coordonator:  Florica Bratu, președinte executiv  Asociația ”Eurosenior” a Pensionarilor și Expropriaților din România (Sala Multifuncțională);

Curs de formare profesională, orele 16.00-19.00. Coordonator: formator Adriana Luca (Sala Simpozion);

Curs de actorie: orele 18.00-20.00. Coordonator: artistul Robert Chelmuș (Casa Cărții, Mezanin II );

Curs de șah, orele 16.00-20.00. Coordonator: dr. Ovidiu Stancu (Sala Multifuncțională);

Curs de geo-filosofie, orele 18.00-20.00. Coordonatori: profesorii de geo-filosofie Cristian Petre și Veronica Petre (Sala Simpozion II /Mezanin II).

 

Miercuri, 3, 10, 17, 24, 31 octombrie 2018

 

Curs de chitară, orele 09.00-16.00. Coordonator: cantautorul  Tiberiu Hărăguș, coordonatorul Grupului Folk „P620” (Sala Folk);
Curs de canto popular. Coordonator: prof. de canto popular Valentin Grigorescu, orele 15.00-17.00 (Sala Simpozion II/ Mezanin II);

Curs de șah, orele 16.30-20.00. Coordonator: instructor Mihail Șerban (Sala Multifuncțională);

Curs de dans sportiv și de societate, orele 17.00-20.00. Coordonator: coregraf Alfred Schieb (Sala Coregrafie I);

Curs de actorie: orele 17.00-20.00. Coordonator: artistul Robert Chelmuș (Casa Cărții, Mezanin II );

Curs de pictură pentru copii și părinți, orele 17.00-19.00. Coordonator: prof. de arte plastice Ruxandra Maria Ciobanu (Sala Simpozion);

Curs de Go, orele 18.00-19.00. Coordonator: Bogdan Fiștoiu (Sala Simpozion);

Curs de Qi Gong, orele 19.00-21.00. Coordonator: trainer Daniela Trandafirescu (Sala Ars Nova).

 

Joi, 4, 11, 18, 25 octombrie 2018

 

Curs de chitară, orele 09.00-16.00. Coordonator: cantautorul Tiberiu Hărăguș, coordonatorul Grupului Folk „P620” (Sala Folk);

Curs de dezvoltare personală pentru persoanele cu dizabilități, orele 10.00-11.30. Coordonator: Alexandra Grigorescu (Sala Ars Nova);

Curs de balet și gimnastică, orele 16.00-18.00. Instructor: Nicoleta Andrei (Sala Coregrafie II);

Curs de canto popular. Coordonator: prof. de canto popular Valentin Grigorescu, orele 15.00-20.00 (Sala Simpozion II/ Mezanin II);

Curs de dans popular – Ansamblul Folcloric de Copii Zavaidoc, orele 18.00 – 20.00. Coordonatoare: instructor Rodica Oprican și instructor Violeta Dincă (Sala Coregrafie I);

Curs de limba engleză. Coordonator: prof. și traducător Cătălina Ciurea, orele 18.00-20.00. (Sala Simpozion)

 

Vineri, 5, 12, 19, 26 octombrie 2018

 

Curs de chitară, orele 09.00-12.00. Coordonator: cantautorul Tiberiu Hărăguș, coordonatorul

Grupului Folk „P620” (Sala Folk);

Cursul de limba engleză și pian „Engleza pe portativ”, orele 12.00-14.00. Coordonator: prof. Ilzi Sora (Sala Ars Nova);

Curs de canto popular, orele 15.00-17.00. Coordonator: prof. de canto popular Valentin Grigorescu (Sala Simpozion II/ Mezanin II);

Curs de dans sportiv și de societate, orele 17.00-20.00. Coordonator: coregraf Alfred Schieb (Sala Coregrafie I);

Curs de actorie: orele 18.00-20.00. Coordonator: artistul Robert Chelmuş (Casa Cărții, Mezanin II );

Curs de șah, orele 18.00-20.00. Coordonator: dr. Ovidiu Stancu (Sala Multifuncțională);

 

 

Sâmbăta, 6, 13, 20, 27 octombrie 2018

 

Curs  de arte marțiale, orele 10.00-16.00. Coordonator: antrenor Tiberiu Tănase (Sala Coregrafie I);

 

Duminica, 7, 14, 21, 28 octombrie 2018

 

Curs  de arte marțiale, orele 10.00-16.00. Coordonator: antrenor Tiberiu Tănase (Sala Coregrafie I);

 MANIFESTĂRI CULTURAL-ARTISTICE

    (intrarea liberă)

 

Marți, 2 octombrie 2018, ora 17.00

Dezbaterea interactivă cu tema ”Inteligența terestră și astrală”, susținută de medicul specialist în medicină tradițională Manolache Cornel, în cadrul proiectului de dezvoltare personală ”Viața merge înainte”, coordonat de poeta Simona Vasilescu

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: poeta Simona Vasilescu

 

 

Miercuri, 3 octombrie 2018, ora 14.00

  • Dezbaterea literară sub genericul ”Carte pentru minte, inimă și memorie”, susținută de scriitorul Iustin Oprea și poeta Denisa Popescu
  • Lansarea cărții de versuri și proză ”Din tainele frumosului”, de scriitorul Iustin Oprea

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: poeta Denisa Popescu

 

 

Joi, 4 octombrie 2018, ora 17.00

Medalion cultural sub genericul ”Opera literară a lui George Coșbuc”, dedicat împlinirii a 100 de ani de la moartea poetului

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: artistul Robert Chelmuș

 

Marți, 9 octombrie 2018, ora 17.00

Lansarea cărții de poezie ”Cuib în soare”, de Simona Vasilescu

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coorodnator: poeta Denisa Popescu

 

 

Miercuri, 10 octombrie 2018, ora 17.00

Seară de poezie tibetană

Organizator: Grupul de Studiu Budist ”Tara Albă” al Fundației pentru Păstrarea Tradiției Mahayana

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: promotorul cultural Alexandra Grigorescu

 

Joi, 11 octombrie 2018, ora 17.00

Lansarea cărții cu tematică religioasă ”EGIPTUL. PIRAMIDE-ȚINUTUL GOSEN-ELIM ȘI SINAIUL”

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: pastorul Constantin Aninoiu

 

Marți, 16 octombrie 2018, ora 17.00

Expoziție de pictură In Memoriam Costel Butoi

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Complexul Expozițional Casa Cărții (parter)

Coordonator: președintele Uniunii Artiștilor Plastici din România-Filiala Pitești, artistul plastic Daniel Preduț

 

Miercuri, 17 octombrie 2018, ora 16.00

Prezentarea cărții ”Mareșalul Ion Antonescu și reședința Argeșului. Consemnări istoriografice”, de Petre Popa

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: prof. univ.dr.Petre Popa

 

Joi, 18 octombrie 2018, ora 14.00

Cenaclul Armonii Argeșene

Organizatori: Centrul Cultural Pitești, Liga Scriitorilor Români-Filiala Argeș și redacția revistei Cuvântul Argeșean

Locul desfășurării: Sala Simpozion

Coordonator:  redactorul-șef al revistei Cuvântul Argeșean, scriitorul Nicolae Cosmescu

 

Joi, 18 octombrie 2018, ora 17.00

Spectacol liric susținut de Trupa de Teatru Ad-Hoc, în cadrul proiectului cultural-educativ sub genericul ”Poetry Battle”

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: actorul Mihai Savu

 

Vineri, 19 octombrie 2018, ora 10.00

Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Organizator: Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Argeș

Locul desfășurării: Complexul Expozițional Casa Cărții (parter)

Coordonatori: director AJOFM Argeș Nicolae Bădescu și consilier superior Cristian Dumitrescu

 

Sâmbătă, 20 octombrie 2018, ora 18.00

Festivalul Național de Muzică Folk TRIVALE FEST, ediția a-IV-a

Organizatori: Primăria Municipiului Pitești și Consiliul Local Pitești prin Centrul Cultural Piteşti

Locul desfăşurării: Filarmonica Pitești

Coordonator: cantautorul Tiberiu Hărăguş

 

Marți, 23 octombrie 2018, ora 15.00

Lansarea cărții ”Cultură juridică”, de Marius Andreescu

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: conf.univ.dr. Marius Andreescu, judecător la Curtea de Apel Pitești

                          

Miercuri, 24 octombrie 2018, ora 15.00

  • Simpozionul cu tema ”Sesiune de orientare culturală. Șocul cultural. Rolul familiei în societatea românească”. Prelegere susținută de Bilquis Al Sharabi din Yemen
  • Expoziția de fotografie sub genericul ”Portrete ale migrației”, realizată de Alexander Mahmoud și Alina Băisan

Organizatori: Centrul Cultural Pitești, Organizația Internațională pentru Migrație și Asociația Solidaritatea Umană Nova Pitești

Parteneri: Fundația Schottener Servicii Sociale București, Inspectoratul Școlar Județean Argeș, Agenția Județeană de Ocupare a Forței de Muncă Argeș, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția  Copilului Argeș, Universitatea Pitești, Serviciul Imigrări Argeș

Locul desfășurării: Sala Simpozion

Coordonator: președintele fondator ASUN col.(r) Niculae Jianu

 

Miercuri, 24 octombrie 2018  – Duminică, 28 octombrie 2018

Târgul de îmbrăcăminte și încălțăminte TEXTIL EXPO

Organizator: S.C. ALL EXPO & EVENTS SRL

Locul desfășurării: Complexul Expozițional Casa Cărții (parter)

Coordonator: Adrian Tuiu, director S.C. ALL EXPO & EVENTS SRL

 

Joi, 25 octombrie 2018, orele 9.30 – 14.00

Simpozionul Național ”Piteștii și Marea Unire”

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: lector univ.dr. Marin Toma, redactorul-șef al revistei-document Restituiri Pitești

 

Marți, 30 octombrie 2018, ora 15.00

Lansarea cărților de memorialistică  ”Dedublarea”, ”Muncă forțată în loc de armată” și ”În labirintul roșu” de Lăcrămioara Stoenescu

Organizatori: Centrul Cultural Pitești și Fundația Culturală ”Memoria” Filiala Argeș

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: prof.univ. dr. Ilie Popa, președintele Fundației Culturale Memoria Filiala Argeș

 

Marți, 30 octombrie 2018, ora 17.00

Spectacol de muzică folk-hop sub genericul ”Ca să fie bine!”, susținut de cantautorul piteștean M.C. Grăilă și Trupa All The Jezebels

Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: muzeograf Octavian Dărmănescu

 

Miercuri, 31 octombrie 2018, ora 17.00

Clubul literar-artistic „Mona Vâlceanu”

  • Lansarea romanului ”Augusta”, de Carmen Boila Gockel
  • Lansarea cărții de eseuri cu titlul ”Nemuritorii”, de Valentina Nichifor

­Organizator: Centrul Cultural Pitești

Locul desfășurării: Sala Ars Nova

Coordonator: scriitoarea Mona Vâlceanu

 

 

NO

Pe lângă aceste activități programate este posibil să organizăm și alte manifestări cultural-educative, în cursul lunii octombrie 2018.

 

 

 

APARIŢII EDITORIALE

 

Revista lunară de cultură ARGEŞ (nr.10/2018)

Revista lunară de literatură CAFENEAUA LITERARĂ (nr. 10/2018)

Publicația lunară INFORMAȚIA PITEȘTENILOR

 


 

Director Centrul Cultural Pitești,
Carmen Elena Salub